BN na NZ #0: Přípravy na cestu

3.11.2014 v 0:21
Lysá hora

Lysá hora

V březnu roku 2014 se rozhodlo o tom, že s Daškou můžeme vstoupit na území Středozemě, která leží přesně na opačném konci světa než leží Česká republika. Získali jsme totiž dekret opravňující ke vstupu do země a výdělečné činnosti po dobu jednoho roku (Working Holiday Visa). Od března uplynulo mnoho času a v posledních dvou měsících se kola logistiky a zařizování roztočila naplno. Na konci srpna začínám dentální maraton. U Aličky, kamarádky a zubařky, řeším pár plomb, dentální hygienu a nakonec jsem převelen do rukou pana doktora Dančíka, který léčí již léčené kanálky a tím snad definitivně eliminuje zánět, který se čas od času ohlásil. Daška mezitím na poslední chvíli podstupuje trhání zubu moudrosti.

Beskydští nomádi na Podzimním Kubánkově 2014

Beskydští nomádi na Podzimním Kubánkově 2014

Dalším z hlavních bodů je mé očkování proti žloutenkám a břišnímu tyfu. Tolik doktorů jsem si snad za celý svůj život v tak krátkém časovém horizontu neužil. Samozřejmě, že kromě těla zažila šok i peněženka. Chudinka řádně pohubla, ale hlavním argument byl jasný: „Děláš to pro své zdraví.“ Ve volných chvílích zjišťuji vízové povinnosti do Sydney, kde máme druhý přestup na naší trase Praha-Dubai-Sydney-Christchurch. První variantu – tranzitní vízum na 72 hodin, která by nám umožnila prohlídku australské opery, po zvážení zamítám a tak zařizuji eVisitor vízum (turistické bezplatné vízum), umožňující opakovaný vstup do země po dobu jednoho roku s maximální délkou jednoho pobytu tři měsíce.

Lery na Porubském 1/4 maratonu

Lery na Porubském 1/4 maratonu

Pokud si někdo myslí, že dva týdny na zařízení zbývajících věcí a sbalení zavazadel je dost, pak se mílí. Teda alespoň my, coby 2 týdny nezaměstnaní, jsme se nezastavili ani na chvíli. Náhodou jsem zjistil 23 dnů před odletem, že mi v lednu 2015 končí platnost řidičského průkazu. Tak jsem se s trochou stresu, zda-li stihnu vyřídit řidičák bez poplatku za express vystavení, vydal nad dopravní inspektorát. Standardní doba vyřízení je tři týdny, čili nejpozději 3. listopadu bych měl mít řidičák v ruce. Vystavení mezinárodního řidičského průkazu je na počkání. Po dvou týdnech mám vyřízeno obojí. Jak nový český řidičák, tak i ten mezinárodní, který platí pouze jeden rok.

Poslední slanění na Tatrance

Poslední slanění na Tatrance

Další úrovní úředních honiček je Úřad práce. Zaregistrovat se na něm a požádat o podporu v době nezaměstnanosti také sežere trochu času. Nicméně to ušetří dost peněz. Zdravotní pojištění je uhrazeno a podpora padne na ošetření zubů či cestovní pojištění. V pondělí 3. 11. 2014 následuje odhlášení z ÚP, odhlášení ze systému zdravotního pojištění a nakonec zakoupení ročního cestovního pojištění platného od 4.11.2014, dne s velkým D. Mezi tím vším ještě stíháme objet pár běžeckých závodů, naposled se slanit na naši oblíbené oddílové chatě Tatrance a rozloučit s nejbližšími kamarády a dvakrát oslavit Štědrý den. Člověk by nevěřil, jak taková kombinace činností s emocemi dokáže unavit. Nicméně je tady neděle 2.11. v obývacím pokoji se během týdne nahromadily dvě kopy věcí, které je potřeba naskládat do batohů a hlavně na nic důležitého nezapomenout. Pak by už nezbývalo nic jiného než se spoléhat na staré dobré horolezecké přísloví: „Co nemáš, to nepotřebuješ!“ Ovšem v případě víz nebo pasů by to mohl být značný problém.

2.11.2014 Štědrý den u Laryszů

2.11.2014 Štědrý den u Laryszů

A co vlastně budeme dělat až se na Nový Zéland dostaneme? To by se dalo přirovnat filozofické otázce. Naučil jsem se nemít žádná očekávání a s tím vzaly za své i pocity těšení se na něco. Osobně jsem zvědavý, jak vše bude vypadat v reálu, jaké budou mé pocity, jaká bude vůně vzduchu a celkové vibrace a energie tohoto kouta světa. Práci nemáme zatím zajištěnu. První dva dny setrváme v Christchurchi, odtud se v neděli ráno vydáme směr města Nelson a Takaka. Asi 12 kilometrů před městem Takaka máme domluveno ubytování u místní rodiny, která prodává Típí a Yurty. Přes email a profil na www.wwoof.co.nz se jeví jako zajímavá rodina a jsem zvědavý jak nás přijmou.

Prý budoucí Novozélanďané

Prý budoucí Novozélanďané

Rád bych za mě a Dašku VŠEM poděkoval, za jejich dary a vřelá přání na naší dobrodružné cestě. Ze všeho nejvíce děkujeme našim rodičům, kteří to mají zdaleka nejtěžší a přitom nás stále podporují! DĚKUJEME! Prosím mějte trpělivost, pokud se nebudeme ihned po našem příjezdu do cíle ozývat. I když žijeme v moderní době s internetem a mobilními telefony, ne vždy bude možnost a příležitost poslat zprávu.

Pokud by nám kdokoliv rád zaslali nějakou zprávu, pak může využít možnosti komentářů pod články, rádi na ně budeme reagovat. A samozřejmě se budeme snažit náš blog plnit co nejčastěji zajímavými obrázky, články a snad i videi.

Lery a Daška